Prindi

Maaeluministeeriumis koostatud pagaritööstuste 2017. a. üheksa kuu ülevaatest selgub, et valdkond on jõudnud arengufaasi, kus lisandväärtuse tõstmiseks tuleb panustada tehnoloogiate arendamisse.

Maaeluminister Tarmo Tamme sõnul on sektor jõudnud arengufaasi, kus kasumlikkuse parandamiseks tuleb mõelda, kuidas oma tootmist enam automatiseerida ja tehnoloogiaid uuendada. „Teine võimalus on leida oma toodetele hea turundusnišš, mis võimaldaks tooteid oluliselt kõrgema hinnaga müüa,“ lisas minister.

Ministri sõnul on kokkuvõttes positiivne, et tänavu esimese kolme kvartaliga on lisaks ekspordile elavnenud ka riigisisene pagaritoodete tarbimine ning suurenenud müügitulu. „Meie rahvas on  läbi aegade pidanud leiba oma toidulaua üheks olulisemaks osaks ning on rõõmustav, et tähistades Eesti vabariigi sajandat sünnipäeva, hoiame jätkuvalt kodumaiseid pagaritooteid tähtsal kohal,“ ütles minister Tamm.

2017. aasta üheksa kuuga müüsid tööstused toodangut 142,1 miljoni euro eest ehk 1,6% rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Eksporditavast toodangust pool, täpsemalt 50,4%, viidi Soome. Olulised ekspordi sihtriigid olid ka Rootsi ja Läti.

Minister viitas ettevõtete kasvavale investeerimisaktiivsusele, mis näitab, et sektor mõistab vajadust muutuste järele ning avab kodumaisele tootmisele uusi perspektiive. „Oluliste kaubanduspartnerite majandusolukord on paranenud ja välisnõudlus taastunud, mis annab kindlustunnet investeeringute tegemiseks,“ selgitas Tamm.

Pagaritööstuse ettevõtted investeerisid materiaalsesse põhivarasse 2017. aasta üheksa kuuga 7,8 miljonit eurot ehk kaks korda rohkem kui eelmisel aastal samal ajal.

Kulude, eriti tööjõukulude kiire kasvu tulemusel jäi pagaritööstuste kogukasum aastases võrdluses väiksemaks. Pagaritööstuse 2017. aasta 9 kuu kogukasum oli 4,9 miljonit eurot ehk 23,1% vähem kui eelmisel aastal samal perioodil.

Ministri hinnangul on tervitatav, et ettevõtted väärtustavad lisaks ettevõtte tootmispotentsiaali investeerimisele ka aasta-aastalt rohkem oma töötajate panust. „Paremini motiveeritud töötaja on ettevõtjale investeering tulevikku, kuid tuleb meeles pidada, et kui tootmine muutub automatiseerimise kaudu tööviljakamaks, on ettevõte võimeline ka paremat palka maksma,“ märkis minister.

Pagaritööstustes loodi 11 500 eurot lisandväärtust töötaja kohta, mida oli 1,5% vähem kui eelneval aastal samal ajal. Hõive suurenemine väikeettevõtetes, mis on vähem automatiseeritud ning seetõttu madalama tootlikkusega, avaldas mõju kogu sektorile.

Lingiviide ülevaatele: https://www.agri.ee/sites/default/files/content/ylevaated/ulevaade-pagaritoostus-2017-03.pdf