Valio Eesti ja Lastekaitse Liidu koostöös ellu  viidud Alma Liblikaefekti heategevuskampaania tulemusel sai spordistipendiumi 51 abivajavat last, kelle spordiharidust Valio ühtekokku enam kui 20 000 euroga toetab.

 

Valio Eesti turundusdirektori Krista Kalbini sõnul kogunes mullusest enam kui kaks korda suurem spordistipendiumi fond liblikaga kampaaniamärgist kandvate Alma 150-grammiste kohupiimarkeemide müügitulult.

 

„Aitäh kõigile eestimalastele, kes ostsid Alma liblikatega kohupiimakreeme, tänu millele kasvas tänavune spordifond mullusega võrreldes rohkem kui kahekordseks. Selle ühiselt kogutud rahasumma abil saime toetada kõiki lapsi, kes oma spordiharrastustega tegelemiseks rahalist abi vajasid, ning rohkemgi veel. Tänu Alma Liblikaefekti kampaaniale rekonstrueeritakse Pivarootsi õppe- ja puhkekeskuse palliplats, mida laagrisuve veetvad lapsed saavad kasutada nii võistlusteks kui ka peoõhtute korraldamiseks,“ sõnas Krista Kalbin.

 

Tema sõnul tasub Valio Alma Liblikaefekti fondist laste trennitasusid ning aitab rekonstrueerida palliplatsi. „Kõige enam laekus avaldusi, et tegeleda judo ja ujumisega, aga populaarsed olid ka korvpall, tantsimine, suusatamine ja muud spordialad.“ sõnas ta.

 

Lastekaitse Liidu projektijuhi Helen Saarniku sõnul aitab kampaania abil kogutud raha väga mitmeid vähekindlustatud peredest pärit lapsi. “Liikumine on lisaks loomulikule vajadusele ka oluline osa lapse heaolust. Kahjuks on paljudel peredel keeruline võimaldada oma lastele spordikoolis või trennis käimist. Lastekaitse Liit on tänulik headele inimestele, kes on märganud abivajajaid ja toetanud enim abi vajavaid lapsi.” sõnas Saarnik.

Alma Liblikaefekti heategevuskampaania sai alguse aastal 2016 ning kampaaniaperioodi jooksul panustas iga Alma 150-grammise liblikaga kohupiimakreemi ostja sporditoetuste fondi, kuhu kogunes 2017. aastal ühtekokku 20 237 eurot. Sporditoetustele said taotlused esitada vähekindlustatud peredest pärit laste vanemad ja hooldajad.

Lastekaitse Liit edendab eeskosteorganisatsioonina laste õigusi ühiskonnas alates 1988. aastast, omades toetust avaliku-, äri- ning mittetulundussektori institutsioonide ja elanikkonna seas. Lastekaitse Liit aitab kaasa laste õiguste tagamisele ja lapsesõbraliku ühiskonna kujundamisele.

Valio Eesti on üks suurimaid kohalikke piimatööstusettevõtteid. Peamiselt Kesk- ja Lõuna-Eesti farmide toorpiimast valmistatud Valio Eesti tooteid leiab ka Lätist, Leedust, Itaaliast, Rootsist ja Ameerika Ühendriikidest. Ettevõtte tootevalikust leiab igapäevaseid, aga ka funktsionaalseid piimatooteid, mille aluseks on Valio rahvusvahelise kontserni teaduslikud uuringud ja uued tootmismeetodid. Valios läbi viidud teadustööd on hinnatud ka Nobeli preemiaga.

Esimesed tänavused parimad toiduained on valitud

Eesti Parim Toiduaine 2018 konkursi hindamiskomisjon valis kahe hindamispäeva jooksul välja üksteist toodet, mis kannavad edaspidi pakendil oma kategooria parima toote hõbemärki. 

Eesti Parim Lihatoode 2018 hõbemärk omistati Maks & Mooritsa Ratatouille’ täidisega lihapihvidele Atria Eestilt. „Ratatouille on Prantsuse köögi tõeline superstaar ning Atria on pannud selle eestimaalastele harjumuspärase sea- ja veisehakklihast lihapihvi täidiseks,“ rääkis konkurssi korraldava Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp.

Eesti Parim Kalatoode 2018 on Külmsuitsu klaarsäga viilud õlis, mille mahe maitse ja luuvaba liha teevad sellest tootest suurepärase võileivakatte ja külma eelroa. „Selle meie turul veel suhteliselt tundmatu kalaliigiga saab kalaga sõbrunema ka pere kõige väiksemad toidukriitikud, kes kala suhtes sageli pigem skeptilised,“ kinnitas Potisepp.

Salvestile omistati sel aastal aga kaks hõbemärki - Eesti Parim Toit Lastele 2018 Põnni Ökoloogilise puuviljasmuuti 6+ eest ja Eesti Parim Köögiviljatoode 2018 Smushie mango-apelsini-datli supersmuutile. Mõlemad tooted on valmistatud rangelt kontrollitud puhtast ökoloogilisest püreest ning neisse pole lisatud kübetki suhkrut – kogu magus maitse pärineb viljadelt.

Eesti Parim Magustoit 2018 hõbemärgi pälvis Premia Tallinna Külmhoone Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul turule toodud lipuvärvides koorejäätis. „Hindamiskomisjonile avaldas muljet see, et üllatava sini-must-valge värvilahenduse taga olid niivõrd traditsioonilised maitsed – assai-marja ekstraktiga mustikajäätis, naturaalse taimse puusöega toonitud šokolaadijäätis ja eestimaalaste lemmik, vanillimaitseline koorejäätis,“ selgitas Potisepp.

Tänavune hindamiskomisjon otsustas anda välja ka hõbemärgi Eesti Parim Kuivsnäkk 2018, mille pälvisid Balsnacki Ossi sinepimaitselised seakamarakrõpsud.

Eesti Parim Valmistoit 2018 tiitli pälvis Kulinaaria OÜ Selveri Köögi kikerherne-suvikõrvitsasalat, kus põhikomponentidele lisavad värskust porgand, tomat, sojauba ja spinat ning kaunistusena krõmpsuvad kõrvitsaseemned. „Hästi on läbi mõeldud ka salati pakendikontseptsioon - selle komponendid on värskuse säilitamiseks läbi segamata ning salati õlikaste on pakendatud eraldi topsi, millest tarbija saab salatile lisada just endale sobivas koguses kastet,“ sõnas Sirje Potisepp.

Eesti Parim Kaste 2018 hõbemärgi pälvis Valio Eesti Alma Kreeka DIP! kaste küüslaugu ja oliiviõliga, mis on inspireeritud traditsioonilisest kreeka kastmest skordaliast. „Erinevalt tavalistest hapukoore baasil valmistatud dipikastmetest on Alma Kreeka DIP! valmistatud kohupiimakreemist, mistõttu on dipikaste valgurikkam ja madalama rasvasisaldusega, ning sellel on  paksem kreemine tekstuur, tänu millele püsib kaste suupistel ega tilgu,“ sõnas Sirje Potisepp.

Eesti Parim Piimatoode 2018 on Farmi AB joogiskyr - naturaalne maitsestamata clean label jook, milles lisaks kõrgele valgusisaldusele annavad tervisele tuge ka kõhusõbralikud atsidofiil- ja bifiidobakterid.

Eesti Parim Pagaritoode 2018 hõbemärgi pälvis Eesti Pagari Peedi-porgandi-pastinaagi-pihlaka Pehmik täistera palaleivake. „Hindamiskomisjonile avaldas muljet see, et Pehmik on tervislik ja maitsev ning vaatamata suurele 30% köögiviljasisaldusele siiski kvaliteetsele pagaritootele omaselt pehme, õhuline ja mahlakas,“ rääkis Potisepp.

Eesti Parim Kondiitritoode 2018 tiitli vääriliseks tunnistati Gustavi Lavendli Crème Brûlee tort Matthias Cafelt. „Tordi biskviit on immutatud lavendliõite veega ning biskviidi vahel on marjatarretis ja pähklipralinee. Kreemina on kasutatud Prosecco-toorjuustukreemi ja tort on kaetud lavendli peegelgrasuuriga. Lavendliõisi on kasutatud makroonide kõrval ka tordi kaunistusena,“ kirjeldas Sirje Potisepp uhket võidutorti.

Kõigi hõbemärgi pälvinud toodete vahel valib hindamiskomisjon 11. aprillil välja ühe toote, millele omistatakse 25. aprillil toimuval auhinnatseremoonial Eesti Parim Toiduaine 2018 kuldmärk.

Lisainfo:

Sirje Potisepp
Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja
Tel: +372 6 484 621
Mob: +372 50 46 547

Tähelepanu! Hindamised on avalikud ning huvitatud ajakirjanikel on võimalik minna komisjoni tööd jälgima.

Täna ja homme toimuvad Eesti Parima Toiduaine konkursi hindamised, mille tulemusel saavad üheksa toiduainet oma kategooria parima toote hõbemärgi.

Tallinna Teeninduskoolis kogunev hindamiskomisjon valib tänase päeva lõpuks võitjad valmistoitude, kastmete, piimatoodete, pagaritoodete ja kondiitritoodete seast. Homse hindamispäeva käigus selguvad parim lihatoode, kalatoode, köögiviljatoode ja magustoit.

24. korda aset leidvat konkurssi korraldava Toiduliidu tegevjuht Sirje Potisepp tõdes, et parimate toodete väljaselgitamine muutub iga aastaga üha keerulisemaks – konkursitooted on jõudnud tasemele, kus enamike toodete kvaliteedile pole ka toidutehnoloogidel ja -teadlastel vajadust enam sisulisi märkusi teha.

„Lisaks punktidele saavad konkursil osalevad tooted igal aastal meie ekspertkomisjonilt väga sisukat tagasisidet, mida tootjad ka järgmiste uudistoodete väljatöötamisel arvesse võtavad. Konkursile esitatakse sellised tooted, mis on väga kõrge kvaliteediga, läbimõeldud kontseptsiooniga, uuenduslikud ning on mõistagi väga maitsvad. Ja nende seast parima väljavalimine on väga raske ja vastutusrikas töö,“ kinnitas Potisepp.

Teisipäeval, 13. märtsil hindab komisjon ühtekokku 49 toodet ning kõige suurem on konkurents 23 tootega piimatoodete kategoorias. „Piimatoodete puhul näeme, et piimatööstused on loonud eelmisel aastal mitte lihtsalt hulgaliselt uusi tooteid vaid lausa uusi kategooriaid – traditsiooniliste jogurtite ja kohupiimakreemide kõrvale on tekkinud sellised tooted nagu keefiridessert, keefirijogurt, kreeka jogurti jook ja palju muud põnevat, mida igal piimatoodete fännil kindlasti proovida tasuks,“ rääkis Potisepp.

Kolmapäeval, 14. märtsil tuleb komisjoniliikmetel anda hinnang 46 tootele ning kõige tihedam rebimine toimub lihatoodete ja magustoitude kategoorias – esimeses võistleb 18 ja teises 15 toodet.

„Eriti suure innovaatilisusega paistab silma lihatoodete kategooria, kus tuleb taas tõdeda, et meie toidumeistrite fantaasial ei ole piire! Eesti lihatootjate toodetega kaetud toidulaud võib kasvõi iga päev restoraniväärilist elamust pakkuda - liha kinoaseemnetega, rabajõhvikaga, täispiimaga, kodujuustuga, kaerahelvestega, ratatouille täidisega on vaid väike valik tänavustest põnevatest konkursitoodetest,“ kinnitas Sirje Potisepp.

Tooteid hindab komisjon, kuhu kuuluvad kokad, õppeasutuste toitumise valdkonna õppejõud, järelvalveasutuste ja kaubandusettevõte esindajad ning teised toiduga töötavad asjatundjad. Komisjon hindab toodete puhul nende maitset, lõhna ja konsistentsi, välimust, aga ka tervislikkust, pakendit, uudsust ja müügiedu. Üldkonkursi hindamiskomisjoni tegevust juhib Tartu Ülikooli arstiteaduskonna meditsiinilise biokeemia professor, meditsiinidoktor Mihkel Zilmer.

Konkursi võidutoode pälvib Eesti Parim Toiduaine 2018 kuldmärgi 25. aprillil toimuval Toiduainetööstuse aastakonverentsil.

Täna selgusid esimesed Eesti Parima Toiduaine võidutooted

Täna Tallinnas toimunud Eesti Parim Toiduaine 2018 konkursi hindamisel selgusid esimesed viis toodet, millele omistati oma kategooria parima toote hõbemärk.

Eesti Parim Valmistoit 2018 tiitli pälvis Kulinaaria OÜ Selveri Köögi kikerherne-suvikõrvitsasalatile. Värviküllase kikerherne-suvikõrvitsasalati põhitooraineks on viimastel aastatel üha jõulisemalt eestimaalaste südameid võitnud kikerherned ning värskust lisavad porgand, tomat, sojauba ja spinat. Salat on kaunistatud krõmpsuvate kõrvitsaseemnetega.

„Hindamiskomisjon tõi selle salati puhul välja uudsed komponendid ning väga tasakaalustatud maitse. Salati pakendikontseptsioon on samuti hästi läbi mõeldud - et salat säilitaks oma värskuse, on salati komponendid läbi segamata ning salati õlikaste on pakendatud eraldi topsi, millest tarbija saab salatile lisada just endale sobivas koguses kastet,“ sõnas Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp.

Eesti Parim Kaste 2018 hõbemärgi pälvis Valio Eesti Alma Kreeka DIP! kaste küüslaugu ja oliiviõliga, mis on inspireeritud traditsioonilisest kreeka kastmest skordaliast. Erinevalt tavalistest hapukoore baasil valmistatud dipikastmetest on Alma Kreeka DIP! valmistatud kohupiimakreemist.

„Tänu sellele on dipikaste valgurikkam ning sisaldab ka kordades vähem rasva. Samuti on dipikastmel paksem kreemine tekstuur, mis tähendab, et kaste püsib suupistel ega tilgu nagu vedelamad hapukooredipid,“ sõnas Sirje Potisepp.

Tänasel hindamispäeval selgus ka Eesti Parim Piimatoode 2018, milleks on Farmi AB joogiskyr. AB joogiskyr on naturaalne maitsestamata clean label jook, milles lisaks kõrgele valgusisaldusele annavad tervisele tuge ka kõhusõbralikud atsidofiil- ja bifiidobakterid.

„Joogiskyr on trendikas alternatiiv petile, keefirile ja maitsestamata jogurtile ning see sobib nii vahepalaks kui ka külmade suppide, marinaadide, smuutide ja kokteilide koostisesse,“ tõi Potisepp välja võidutoote omadusi.

Eesti Parim Pagaritoode 2018 hõbemärgi pälvis Eesti Pagari Peedi-porgandi-pastinaagi-pihlaka Pehmik täistera palaleivake. „Hindamiskomisjonile avaldas muljet see, et Pehmik on tervislik ja maitsev ning vaatamata suurele 30% köögiviljasisaldusele siiski kvaliteetsele pagaritootele omaselt pehme, õhuline ja mahlakas,“ rääkis Potisepp.

Eesti Parim Kondiitritoode 2018 tiitli vääriliseks tunnistati Gustavi Lavendli Crème Brûlee tort Matthias Cafelt. „Tordi biskviit on immutatud lavendliõite veega ning biskviidi vahel on marjatarretis ja pähklipralinee. Kreemina on kasutatud Prosecco-toorjuustukreemi ja tort on kaetud lavendli peegelgrasuuriga. Lavendliõisi on kasutatud makroonide kõrval ka tordi kaunistusena,“ kirjeldas Sirje Potisepp uhket võidutorti.

Homme, 14. märtsil hindab konkursi komisjon lihatooteid, kalatooteid, köögiviljatooteid ning magustoite. Kõigi hõbemärgi võitnud toodete seast valib hindamiskomisjon ühe toote, millele omistatakse 25. aprillil Eesti Parim Toiduaine 2018 kuldmärk.

Lisainfo:

Sirje Potisepp
Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja
Tel: +372 6 484 621
Mob: +372 50 46 547

Tänavusel Eesti Parima Toiduaine konkursil kandideerib ühtekokku 168 toiduainet - üldkonkursil osaleb 102 toodet ning piirkondlike väikeettevõtete konkursil 66 toodet.

Konkurssi juba 24. korda korraldava Toiduliidu juht Sirje Potisepp ütles, et kõige tihedam rebimine käib piimatoodete kategoorias, kus oma kategooria parima tiitli nimel võistleb 23 maitsvat toodet.

„Ühelt poolt on see üsna loomulik, sest eestimaalased tõepoolest armastavad piima ja piimatooteid – meie piimatoodete kõrge kvaliteet ja mitmekülgne valik on võrreldes isegi paljude tuntud toidukultuuridega muljetavaldav. Teisalt on viimastel aastatel mitmel korral pälvinud konkursi peavõidu ehk Eesti Parima Toiduaine tiitli just piimatoodete kategooria võitja – usun, et ka see innustab tööstusi oma häid tooteid võistlustulle saatma,“ sõnas Sirje Potisepp.

Tema kinnitusel on tänavusel üldkonkursil erinevates kategooriates väga mitmeid toiduaineid, mis on olnud turul küll vaid loetud kuud, kuid on juba suutnud saada Eesti tarbijate lemmikuteks ning näidanud muljetavaldavat käekäiku ka eksporditurgudel. „Iga toode, mis suudab võita siinsete tarbijate poolehoiu ning aitab lisaks kinnistada laias maailmas Eesti kui kvaliteetse toidu riigi mainet, väärib suurt tunnustust,“ sõnas Potisepp.

Toiduliidu juhi sõnul on tal ühtlasi hea meel näha, et konkursil osaleb taas väga suur hulk piirkondlikke väike-ettevõtteid. 

„Üha rohkem väike-farmidest, perefirmadest või mikroettevõtjatest väiketootjaid leiab tee meie konkursile, sest saadud tiitel pakub neile reaalselt uusi väljavaateid. Mul on väga hea meel, et oleme suutnud leida konkursilt nii palju põnevaid nišitooteid, mille müügile saame aidata tuult tiibadesse anda,“ sõnas Potisepp.

Konkursi Eesti Parim Toiduaine hindamiskomisjoni tegevust juhib Tartu Ülikooli arstiteaduskonna meditsiinilise biokeemia professor, meditsiinidoktor Mihkel Zilmer. Hindamiskomisjonid kogunevad hindama hõbemärkidele kandideerivaid suurtootjate tooteid 13. ja 14. märtsil, väike-ettevõtjate tooted astuvad võistlustulle 20. ja 23. märtsil. Konkursivõitjad ning Eesti Parim Toiduaine 2018 tiitli pälvinud toode kuulutatakse välja 25. aprillil toimuval Toiduainetööstuse aastakonverentsil.

 

Loe lähemalt Eesti Parima Toiduaine konkursist aadressil www.toiduliit.ee/parim  

Jälgi 13. ja 14. märtsil toidukategooriate parimate toodete väljakuulutamist Facebookis: https://www.facebook.com/toiduliit/