Prindi

Toidutööstustel on suur vastutus tagada toidukaupade tootmine ja logistika ka siis, kui töötajad peaksid haigestuma, kui kaubaautod on tooraine või muu tootmiseks vajalikuga piirisabas, kui pakendi hinnad tõusevad kordades või kui tarnijad tähtaegadest kinni ei pea, ütles Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp tänasel toiduainetööstuste aastakonverentsil „Tagasi normaalsusesse“.

 

„Elame keerulisel ajal. Täna tehtud otsused homme enam ei kehti ning ülehomme tuleb kõik uuesti üle vaadata. See nõuab kõigilt, kes peavad igapäevaselt tagama toidu valmimise ja kättesaadavuse, suurt pingutust ja paindlikkust,“ tõdes Potsiepp.

„Kui möödunud kevad tõi kaasa hetkelise peataoleku, siis lootsime ometigi, et kriis on vaid lühiajaline – kannatame paar kuud rangeid piiranguid ning siis naaseme normaalse elurütmi juurde tagasi. Peagi oli aga selge, et ilma pikaajalise strateegilise plaanita, kuidas tagada Eesti elanike toiduga varustatus, me toime ei tule. Täna tuleb tõdeda, et kõikide piirangute ja ettevaatusabinõude kasutamine on saanud normiks ning normaalse töö- ja elukorralduse juurde naasmine pole selle ega järgmise aasta küsimus.“

 

Potisepa sõnul on toidutööstus eesliini tagaliin, kes peab tagama ühiskonna ellujäämise seisukohalt meie igapäevase toidulaua. Kui eelmisel kevadel puudutas viiruse levik vaid üksikuid tootmisi, siis tänavu ei ole see vähemal või suuremal määral jätnud puutumata ühtegi ettevõtet.

 

„Samuti mõjutavad meid kõiki koolide ja lasteaedadega seotud piirangud ning on suur väljakutse, kuidas töö ümber korraldada nii, et ei katkeks tarnekindlus klientidele ja seeläbi ka tarbijatele,“ ütles Potisepp. „Toiduliit on esitanud sotsiaalministeeriumile taotluse tootmistöötajate eelisjärjekorras vaktsineerimiseks, kaardistanud ära täpsed arvulised vajadused, seadnud prioriteedid, kuid paraku pole me endiselt saanud mingit kindlust ja selgust, millal järjekord nende inimesteni jõuab. Oleme segadusest vaktsineerimise ja vaktsiinide jaotuse ümber hämmeldunud, kuid endiselt positiivse otsuse ootel. Tootmistöö on meie töötajate ja nende perekondade jaoks suur terviserisk, aga Eesti elanikke ju ilma toiduta jätta ei saa ning oleks ootuspärane, et toidutööstused oleksid elutähtsate teenuste osutajate nimekirja osa.“

 

Toiduainetööstuse tänavune aastakonverents on järjekorras 15. ja toimub otseülekandena Radisson Blu Olümpia hotelli konverentsisaalist.