COVID19 levikust tingitud majanduskriis pole vähendanud survet palkadele, mis on kasvanud isegi nendes sektorites, kus on tulnud tööjõudu vähendada.

 

„Keskmised palgad on inimestel kasvanud hoolimata koondamistest ja tööpuuduse kasvust, erandiks on toitlustus ja majutus, kus käibe langu on olnud nii suur, et inimesed on pidanud leppima madalama keskmise palgaga,“ ütles Eesti Panga president Madis Müller tänasel toidutööstuste aastakonverentsil „Tagasi normaalsusesse“. Majanduses keskmiselt on palgakasv olnud u 5% ja hõive langus 3%.

 

Kuigi paljud sektorid on pidanud tööjõudu vähendama on siiski näha tööandjate optimismi värbamise osas teisel poolaastal lähtuvalt vaktsineerimise kiirenemisest. „Tervikuna sel aastal hõive pisut väheneb, aga taastumine 1,6% hõive kogumahust võiks aste leida järgmisel aastal. Tööpuudus ilmselt väheneb teisel poolaastal, kuid jääb Eestis 8% tasemele aasta lõikes ning stabiliseerub järgmisel aastal,“ lisas Müller.

 

„Kriisi ajal on järsult kasvanud inimeste hoiused ja säästud – kriis on muutnud inimesed ettevaatlikumaks ning piirangud pole võimaldanud kulutada reisimisele ja meelelahutusele. Kui nüüd piirangud leevenevad ning see raha jõuab tarbimisse, siis see annab majanduskasvule lühiajaliselt hoogu. Pensionireformist ja säästudest tuleva raha toel tuleb tarbimise kasv teisel poolaastal ilmselt päris kiire. Siin meie prognoos erineb mõnevõrra rahandusministeeriumi prognoosist, mis on konservatiivsem, et tarbimise kasv pole nii kiire,“ ütles Müller.

 

Madis Mülleri ettekanne graafikutega siin