Toiduliit

PRESSITEADE

01.12.2020

 

Eesti toidutööstused osalevad esmakordselt virtuaalstendiga ühel maailma suurimal toidumessil

 

Toidu- ja joogisektori esimesel virtuaalmessil, 1.-4. detsembrini toimuval World of Private Label 2020, osaleb Eesti Toiduainetööstuse Liidu korraldatud ühise virtuaalstendiga kokku 8 Eesti ettevõtet - Balsnack, Salvest, Balbiino, Farmi Piimatööstus, Valio Eesti, Saaremaa Piimatööstus, Eesti Pagar, Scanola Baltic.

 

„Eesti väiksuse juures on eksport toidutööstustele eluliselt oluline. Nagu enamike muude sektorite puhul, oli ka toiduainesektorile 2020. aasta muutlik ja täis ootamatusi. Uutele eksportturgudele sisenemine käib enamasti messidel kontaktide loomise kaudu, kuid suur osa messidest on praegu tühistatud,” sõnas Toiduliidu juht Sirje Potisepp. „PLMA on üks maailma suurim toidumess, kus Eesti ettevõtted on osalenud juba 13 aastat ja kust on võimalik leida oma toodetele uusi turge ja lepingupartnereid, kohtuda olemasolevate partneritega ja anda oma olemasoluga märku, et Eesti on väike ja  tubli riik oma puhta looduse ja kvaliteetse toidukaubaga.“

 

Balsnack on osalenud PLMA messil seitsmel järjestikkusel aastal, kuid seoses COVID-19ga on maailm muutunud ning kahel korral planeeritud mess on ära jäetud. „PLMA mess on meile läbi aastate väga edukas olnud, oleme kõikidel aastatel koju toonud üle 100 kontakti millest omakorda vormistanud mitmeid edukaid lepinguid ning leidnud pikaajalised ja lojaalsed koostööpartnerid,“ sõnas AS Balsnack International Holdingu ekspordijuht Marko Utsar

 

Eesti Pagari ekspordijuhi Aleksei Mogutovi sõnul on nad sellel aastal fookusesse võtnud sügavkülmutatud saiakesed. „Meie jaoks on tegu väga tähtsa messiga, kuna turustame Eesti Pagari toodangut eksportturgudele enamasti klientide omamärkide all.“

Ühe suurima jäätisetootja Balbiino ekspordijuhi Ivo Orava sõnul osalevad nad PLMA messil juba kaheksandat aastat. „Euroopa suurim Private Label mess on koht, kust oleme leidnud kõik oma tänased välispartnerid. Sinna tulevad kokku kõik arvestatavad jaeketid, kõik suuremad toidukaupade vahendajad. Otsime ja leiame sealt uusi tootearenduse ideid, lisaks näeme erinevate trendide arenguid,“ sõnas Orav.

 

Ekspordi sihtriikideks on Eesti tootjatele olnud peamiselt lähinaabrid Läti, Leedu ja Soome. Teatud kaubagruppe eksporditakse ka Rootsi, Suurbritanniasse, Norrasse, Türki, Saksamaale, Ukrainasse ja Taani. Enim eksporditakse Eestist piima ja piimatooteid, linnumune ja mett (22% ekspordist), kuid menukad on ka Eesti alkohol ja muud joogid (11% ekspordist).

„Eesti on üks viimaseid tulijaid Ida-Euroopast ning juba küllastunud turgudele oma toodanguga sisse pääsemine on väljakutsete rohke. Paljude teistel riikidel on omavahel 30-40-aastane koostöö kogemus, millega peame võistlema,“ kommenteeris Valio Eesti juht Maido Solovjov keerulist olukorda uutele turgudele pääsemisel. Eesti piimatootjate suurimad ekspordiartiklid on piim ja koor (43% ekspordist) ning juust (30%). Väiksemas mahus eksporditakse vadakut, kohupiima, jogurtit, rasva, keefirit, petti ja hapupiima. Lisandväärtusega eksporttooteid on piimatootjatel Solovjovi sõnul pigem vähe. „Valio tooteid müüme peamiselt tööstustele, jaekaubandusest meie brändiga tooteid palju ei leia. Kuigi teatud tooted võivad edukad olla ka mujal, siis täna on meie brändiga toodetel suur osakaal vaid Lätis ja Leedus,“ sõnas ta.

 

Algav PLMA 2020 Online" veebimessi toimumine  on täielikult üleviidud PLMA digitaalsele platvormile. Messil osaleb enam kui 2000 ostjat 85 riigist ja üle 1000 eksponeeriva ettevõtte  61 riigist , sh 20 riiklikku ja piirkondlikku virtuaalset paviljoni.

 

Messil osalemist kaasrahastatakse Maaeluministeeriumi Turuarendustoetusest.

 

LISAINFO:

 

Sirje Potisepp

_________________________

juhataja

Eesti Toiduainetööstuse Liit

Estonian Food Industry Association

Tel: +372 6 484 621

Mob: +372 50 46 547

E-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.toiduliit.ee