Pauligi kapitaliinvesteeringute üksus PINC investeerib Rootsi agrotehnoloogilisse idufirmasse OlsAro. Idufirma arendab uusi nisusorte, mis on vastupidavad sellistele kliimamõjutustele nagu sool, kuumus ja põud. Võrreldes tavapäraste meetoditega kiirendab OlsAro platvorm oluliselt taimede sordiaretust ja üks nende esimesi katsetusi, soolasele pinnasele vastupidav nisu, suurendas saagikust koguni 52%. Investeering aitab suurendada OlsAro jõupingutusi nii tehnoloogiliselt kui ka kaubanduslikult.

 

Kliimamuutuste kahjuliku mõju tõttu on praegust toidukriisi keeruline lahendada. Üha märkimisväärsem ja suurem osa maailma põllumaast on meretaseme tõusu, üleujutuste, põllumajanduse intensiivistumise, mittekestlike tavade jms tõttu soolaga saastunud. Seni on enim mõjutatud Aasia, Lähis-Ida, Lõuna-Ameerika ja Aafrika riigid. 

Nisu on toitumise nurgakivi kogu maailmas. Seega on kasulik aretada sorte, mis annavad raskemates tingimustes rohkem saaki ja parandavad seeläbi üleilmset juurdepääsu toidule. OlsAro aretatud nisu saaks kasvatada soolasel pinnal, mis jäetakse tavaliselt kuivaperioodide tõttu sööti. See võimaldaks põllumajandustootjatel oma tootmistsüklit veel ühe kasvuperioodi võrra täiendada. Esimesed katsed Bangladeshis on näidanud, et nisu saagikus kasvab 52%. 

„Nende tulemused on muljetavaldavad,“ ütleb PINCi juht Marika King. „Toiduga kindlustatus on tähtis meie kõigi jaoks ning OlsAro meeskond aitab leida lahendusi nisu ja tulevikus ka muude kultuuride kasvatusega seotud probleemidele. OlsAro pikaajaline teaduslik kogemus molekulaarbioloogias ning uudsed andmete ja tehisintellekti kasutamise viisid on OlsAro tugevaimad küljed ning ootame põnevusega, mida nende meeskond loob tulevikus.“ 

 

Toiduga kindlustatus mitmekesisuse ja tehisintellekti abil 

OlsAro on välja töötanud platvormi, mis aitab aretada uusi nisusorte kolm korda kiiremini kui tavapärased meetodid. Nende tehnoloogia põhineb üle kümne aasta kestnud uuringutel ja suure geneetilise mitmekesisusega nisukogul. Selle alusel leitakse omadused, mis on kohandatud karmimate kliimatingimuste jaoks, lämmastiku tõhususe suurendamiseks või isegi nisu toitainesisalduse parandamiseks. 

 

„Tänu meie tehnoloogiale, mis põhineb kümneaastasel uurimistööl, on meil harukordne võimalus ära kasutada tehisintellekti ja taimebiotehnoloogia edusamme, kaitsta oma intellektuaalomandit ja avaldada tõelist mõju üleilmsele toiduga kindlustatusele. See rahastus võimaldab meil laiendada oma tegevust ja suurendada jõupingutusi nii tehnoloogiliselt kui ka kaubanduslikult. Oleme uhked, et suurel investorite konsortsiumil on meisse usku ning nende kogemused ja võrgustikud aitavad meil oma eesmärke ellu viia“, ütleb OlsAro tegevjuht Elén Faxö

  

OlsArol on juba kaubandusleping Bangladeshiga ning samuti katsetatakse nende aretatud nisu praegu Pakistanis, Keenias, Omaanis ja Nepalis. Järgmisena võetakse sihikule Austraalia ja India, aga ka teised turud, kus suur osa põllumaast on soola tõttu kahjustatud. 

 

2,5 miljoni eurost investeerimisvooru juhtisid Future Food Fund ja PINC ning selles osalesid Agfunder, Flora Ventures ja Mudcake. Varem on OlsAro saanud toetust ettevõtetelt nagu GU Ventures, Vasa Angels ja Aventure. 

  

PINC 

PINC on Pauligi kapitaliinvesteeringute üksus, mis investeerib toidu tulevikuga seotud uutesse idufirmadesse. PINCi eesmärk on aidata Pauligil ettevõttena uueneda ja areneda ning parandada inimeste maitseelamusi ja planeedi kestlikkust. 

Paulig 

Paulig on rahvusvaheline toidu- ja joogiettevõte, mis arendab uut jätkusuutlikku toidukultuuri – sellist, mis on hea nii inimestele kui ka planeedile. Paulig pakub kõike maitsvat: Tex Mex, snäkid, kohvid, maailmaköögid ja maitseained. Ettevõtte kaubamärgid on Paulig, Santa Maria, Risenta, Poco Loco ja Zanuy. Paulig toodab ka kliendibrändi ja tööstusklientide tooteid. Pauligi müügitulu 2023. aastal oli ligikaudu 1,2 miljardit eurot. Paulig asutati 1876. aastal ja kuulub 100% Pauligi perekonnale. Ettevõttes töötab 2200 innustunud töötajat 13 riigis, kes kõik töötavad meie eesmärgi nimel, et elu oleks tulvil maitseid – For a life full of flavour. www.pauliggroup.com 

OlsAro 

OlsAro on Rootsi uuenduslik tehnoloogiline idufirma, mis keskendub lahendustele, mis aitavad lahendada kasvava rahvaarvu ja põllumaa vähenemisega seotud probleeme. OlsAro on välja töötanud otsegeneetikal põhineva sordiaretusplatvormi põllukultuuride täiustamiseks, alustades nisu vastupidavusest soolasele pinnasele. OlsAro murranguline lahendus võib kohalikele põllumajandustootjatele ühe kasvuperioodi juurde anda. OlsAro suurem eesmärk on kohandada oma tehnoloogiat mitmesuguste põllukultuuride jaoks, et lahendada probleeme, mis tulenevad kliimamuutuste mõjust viljakale maale. 

Pressikontaktid:  

​Margit Palm       

Pauligi Baltikumi kommunikatsioonijuht      

+372 5904 8554       

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.