Pressiteade 20.03.2024

 

20.03.2024 selgitati Eesti Parima Toiduaine juubelikonkursil 2024. aasta parimad toiduained piimatoodete, puu- ja köögiviljatoodete, valmistoitude, magustoitude ja muude toodete kategoorias.

 

Kõige tihedam oli hindamisel olnud toodetest konkurents valmistoitude ja magustoitude alal, varasemast tagasihoidlikumalt olid tootjad üles seadnud piimatooteid.

 

„Tiheda konkurentsisõelaga valmistoidud on tänapäeval väga kvaliteetse koostisega, pigem kodusest menüüst tuntud road, pakkudes maitsvat ja toitvat alternatiivi ise söögivalmistamisele. Tundub, et ka köögiviljade eelistamise soovitused tervisliku toitumise eestkõnelejatelt hakkavad tasapisi tarbijate maitsemeeles väljenduma – näiteks nii lillkapsas kui teised köögiviljad olid valmistoitude koostises populaarsed,“ toob hindamiskomisjoni esimees toiduteadlane Rain Kuldjärv välja. Ta lisab, et sel aastal kandideeris väga palju erinevaid pannkooke, mis on ready-to-go lahendusena ehk mõeldud ka külmalt söömiseks. Ka valmistoodete kategooria võitjaks osutusid just pannkoogid.

 

Viimaste aastate iseloomuliku trendina märgib Kuldjärv ka fermenteeritud ehk tavakeeli hapendatud toodete populaarsust. „Lisaks kiudainetele on nüüd üha rohkem silma hakanud ka näiteks elusate piimhappebakteritega rikastatud toiduained. Tarbijate nõudlus on kasvanud kõhutervist toetavate toodete järele. Ka auhinna noppinud köögiviljatoode kimchi ning keefirijook iseloomustavad seda suunda, samuti nisujahuvabad pannkoogid,“ kommenteerib toiduteadlane.

 

Piimatoodete seas oli sel aastal populaarne keefir erinevate põnevate maitsetega, mille seast kujunes ka tänavune võidutoode. „See, et keefirijoogile on lisatud Tartu teadlaste avastatud ja põhjalikult uuritud probiootikumi, teeb tootest põneva kombinatsiooni,“ lisab Kuldjärv.

 

Tema sõnul oli konkurents äärmiselt tihe ka magustoitude kategoorias. „Siin domineerisid jäätised, kus on lettidele tulnud palju erinevaid põnevaid maitseid ja juba tuntud toodete uuendusi. Enim sai komisjonilt siiski punkte tofust tehtud batoonike, mis on huvitav taimne alternatiiv piimapõhisele kohukesele ja väga hea maitsega,“ ütleb Kuldjärv.

 

Hindamispäevale tagasi vaadates toob komisjoni esimees välja üleüldisema kiirele eluviisile orienteeritud toiduvaliku. „Kimchid, kastmed, keefirijoogid, valmistoidud, püreed – hakkas silma, et suur hulk konkursile esitatud tooteid võimaldavad kiiret nii-öelda jooksu pealt tarbimist – on väiksemates pakendites, mugavalt taassuletavad, kiirelt ampsatavad, tihti tarbitavad ka külmalt. Aga samas on rõõm tõdeda, et järeleandmisi ei ole seejuures tehtud tervise poolelt, vaid tooted on samas ka järjest funktsionaalsemad ning pööravad tähelepanu tervislikule toitumisele,“ kommenteerib Kuldjärv tänapäevase elustiili mõju toidutoodetele.

 

Tänasel konkursipäeval selgusid järgmised võidutooted: Eesti Parim Piimatoode 2024 – Tere AS Hellus mango-aprikoosi-avokaado keefirijook, Eesti Parim Köögiviljatoode 2024 - Kadarbiku Köögivili OÜ traditsiooniliselt hapendatud peakapsa kimchi, Eesti Parim Valmistoit 2024 - Saarioinen Eesti OÜ kaera-apelsinipannkoogid, Eesti Parim Kaste 2024 - Saaremaa Piimatööstuse Mo Saaremaa juustukaste, Eesti Parim Puuviljatoode 2024 - Salvesti PÕNN Ökoloogiline kuivatatud ploomi püree, Eesti Parim Magustoit 2024 - Tere AS Deary glasuuritud tofu vanillibatoonike, Eesti Parim Lastetoit 2024 - Salvesti PÕNN Ökoloogiline teraviljapuder piima ja puuviljadega.

 

Homme selguvad 2024. aasta Eesti parimad toiduained muuhulgas liha-, kala-,  pagari- ja kondiitritoodete kategoorias. Konkursi üldvõitja ehk Eesti Parim Toiduaine 2024 selgitatakse järgmises etapis ja kuulutatakse välja 16. aprillil.

 

Eesti Toiduliidu korraldatava iga-aastase toiduainete konkursi eesmärgiks on tutvustada tarbijatele uusi tooteid ja innustada tootjaid tegelema tootearendusega.

 

Lisainfo konkursi Eesti Parim Toiduaine 2024 hõbemärkide võitjatest

 

Eesti Parim Piimatoode 2024 on Tere AS toodetud Hellus mango-aprikoosi-avokaado keefirijook.  Tartu teadlaste avastatud Lactobacillus fermentum ME-3-ga Helluse sarja tooted sisaldavad ainukest probiootikumi maailmas, millel on korraga kaks toimet – see mõjub hävitavalt kahjulikele mikroobidele ja kasulikult organismile. Mango-aprikoosi-avokaado keefirijook on pakendatud koostöös Estiko-Plastariga kaasahaaravasse pakendisse, mis on pilkupüüdev tarbijale ja edendab pakendite ringmajandust.

 

Eesti Parim Köögiviljatoode 2024 on Kadarbiku Köögivili OÜ traditsiooniliselt hapendatud peakapsa kimchi. Kui tavaliselt valmistatakse kimchit hiina kapsast, siis Kadarbiku kimchi on valmistatud eestimaisest peakapsast, uudsena on kasutatud toote koostises nuikapsast. Toode on kuumtöötlemata ja sisaldab elusaid piimhappebaktereid, kiudaineid ja C-vitamiini. Kadarbiku kimchi on välja töötatud koos TFTAK toiduteadlastega. Fermenteeritud ehk lihtsamini öeldes hapendatud tooted koguvad maailmas üha enam populaarsust nii maitse kui tervislikkuse tõttu. Ühes karbis kimchis on üle miljardi piimhappebakteri.

 

Eesti Parim Valmistoit 2024 on Saarioinen Eesti OÜ kaera-apelsinipannkoogid. Mamma valmistoitude sarja kuuluvad kaera-apelsinipannkoogid on valmistatud kaerajahust, -kliidest ja Kreeka jogurtist, millesse on lisatud aromaatset apelsinipüreed.  Pannkookidesse on lisatud inuliini, mis aitab hoida täiskõhutunnet ning mõjutab positiivselt soolestiku mikrofloorat, muutes toote kiudaineallikaks. Valmistoit on välja töötatud koos TFTAK toiduteadlastega. Fitlap soovitusega toode sisaldab võrreldes tavapäraste koduste pannkookidega vähem kaloreid − vaid 129 kcal 100 g kohta.

 

Eesti Parim Kaste 2024 on ️Saaremaa Piimatööstuse Mo Saaremaa juustukaste, mille näol on tegemist sulatatud juustu vedela versiooniga. Kuna toode on analoogidest vedelam, pole vaja täiendavalt lisada koort või muud vedeldajat, teisalt tagab kreemine koostis selle, et ka toidu paksendamiseks pole vaja lisajahu või -tärklist. Mo Saaremaa juustukaste on mugavas korgiga taassuletavas pakendis valmiskaste, mis sobib kasutamiseks nii külmana kui ka kuumutatuna.

 

Eesti Parim Puuviljatoode 2024 on Salvesti PÕNN Ökoloogiline kuivatatud ploomi püree, mis sobib nii lastele kui ka vahepalaks täiskasvanutele.  Põnni uus püree sisaldab ainult rangelt kontrollitud ökoloogilist toorainet, sinna ei ole lisatud suhkrut ning toode on gluteeni- ja laktoosivaba. Imikutele soovitatakse seda peale 4. elukuud.  Uus püree on puhta maitsega, sellesse pole lisatud teisi püreesid ning kuivatatud ploomi kasutus Põnni püreedes on esmakordne.

 

Eesti Parim Magustoit 2024 on Tere AS Deary glasuuritud tofu vanillibatoonike. Taimse kohukese puhul annab piimatootele sarnase maitse tofu, katteks mõnusalt krõmpsuv veganšokolaad. Ka toiteväärtuse ja valgu sisalduse poolest on taimne kohuke võrdväärne tavapäraste kohukestega. Toodet disainides on igas mõttes läbivaks märksõnaks olnud jätkusuutlikkus. Batoonikesed on valmistatud Euroopas kasvatatud GMO-vabast sojast ja sisaldavad rohkelt valku. Ka pakendatud on nad jätkusuutlikusse pakendisse – tegu on monomaterjaliga, mis on valmistatud 50% ulatuses taaskasutatud materjalist.

 

Eesti Parim Lastetoit 2024 on Salvesti PÕNN Ökoloogiline teraviljapuder piima ja puuviljadega. Toode on kõrge piimasisaldusega (30%), koduse maitsega kaerahelbeid täiendab Põnni toodete sortimendis esmakordselt kasutatud nisumanna ning pudrule lisavad puuviljasust banaani- ja virsikupüree. Kõik Põnni lastetoidud on valminud koostöös lastearst Reet Raukasega. Hea une puder sobib hästi beebidele pärast 6ndat elukuud ning on suurematele lastele mõnusaks vahepalaks.