Lipumärk koosneb ringikujuliselt asetatud sõnadest "TOODETUD EESTIS", Eesti rahvuslipust ja kahest kaheksakannast e Muhu männast.

Rahvuslipu märk ehk lühidalt lipumärk pakendil näitab, et toode on valmistatud Eesti toiduainetööstusettevõttes eestimaalaste poolt eestimaalaste maitse-eelistusi ja traditsioone silmas pidades. Uuringute järgi armastavad ja eelistavad eestlased kodumaist toodangut, pidades seda puhtamaks, kvaliteetsemaks ja maitsvamaks. Lipumärk aitab kodumaistel toodetel eristuda ja lisab konkurentsieeliseid, aidates tarbijal lihtsamini ja kergemini Eestis toodetud kaubad poeriiulil tuvastada.

 

Millised tooted saavad õiguse kanda lipumärki?

Kõik tooted, mis kannavad toote pakendil lipumärki, on toodetud Eestis. Lipumärk kommunikeeribki eelkõige eestimaise tootmise fakti.

Lipumärgiga tähistatud tootes kasutatud tooraine võib, kuid ei pea olema 100% eestimaine. Kuna Eestis toodetud toiduainetes on kasutusel nii kodumaine kui ka importtooraine, siis importtooraine kasutamise puhul on kohustus lisada märgise alla vastav tekst põhitooraine päritolu kohta.

Juhul, kui tootes leidub vähem kui 100% eestimaist päritolu põhikoostisosa, siis on Euroopa Liidu määruse NR 2018/775 art 2 järgi kohustus lisada viide põhitooraine päritolu kohta. NB! 

Lipumärki võivad kasutada kõik toiduseaduse alusel tegevusluba omavad või teavitatud toidu käitlemisega tegelevad ettevõtjad, väärtustades sellega Eestis toodetud tooteid.

Märgise algne visuaal on kõigi õigustega kaitstud kaubamärk kaubamärgiseaduse tähenduses, mida kinnitab Eesti Patendiametis 15. oktoobril 2019 kinnitatud registreering numbriga 57413.

Märgise omanik on MTÜ Eesti Toiduainetööstuse Liit (edaspidi nimetatud Toiduliit), kes väljastab taotluse alusel märgi kasutamise õiguse. Toiduliit toetab ka märgise kasutajaid ühisel turundamisel.

  

Lipumärgi kasutamise kord, statuut ja logod

 

Lae alla lipumärgi statuut:

LIPUMARGI_STATUUT_2020.docx 

 

Lae alla lipumärgi graafiline reeglistik:

TOIDULIIDU_Lipumark_manual_2020.pdf

 

Lae alla logod pdf-failis:

Lipumark_TOODETUD_EESTIS_logod.pdf
Lipumark_TOODETUD_EESTIS_paritoluga_logod.pdf

 

Lae alla logod ai-failis:

Lipumark_TOODETUD_EESTIS_logod.ai
Lipumark_TOODETUD_EESTIS_paritoluga_logod.ai

 

Lae alla RGB värviga lipumärgi logod:

LipuMark_must kaar+valgepohi.png
LipuMark_musta kaarega.jpg
LipuMark_musta kaarega.png
LipuMark_valgepohi.png

 

Lipumärgi kasutamise taotlemiseks saada palun kiri E-posti aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Kinnitatud on ka lipumärgi kasutamise tingimused ja maksumus. Statuudi järgi on taotlemine tasuta, kuid Toiduliidu juhtkogu otsusega on kinnitatud turundustasu märgi turundamiseks, kuna plaanime märki koos slõuganiga Soeta eestimaist, toeta eestimaist! järjepidevalt edasi turundada.

Toiduliidu liikmetele on turundustasu märgi turundamiseks 10 €/ toode aastas. Hinnale lisandub käibemaks.

Mitteliikmetele on turundustasu märgi turundamiseks 30 € /toode aastas.

 

Lisainfo

Eesti Toiduainetööstuse Liit 

Sirje Potisepp
Juhataja
Eesti Toiduainetööstuse Liit
Saku 15, Tallinn
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
6 484 621

Liina Laineveer
Konsultant-projektijuht
Eesti Toiduainetööstuse Liit
Saku 15, Tallinn
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
6 484 978