Murra tükike tumedat!

TERVIS

Süda ja vererõhk

Tume šokolaad aitab kaasa kõrgenenud vererõhu alandamisele. Tume šokolaad mõjub veresoonte seina rakkudele lõõgastavalt, mille tulemusel laieneb veresoonte valendik ning alaneb kõrgenenud vererõhk, kinnitavad hiljutise uuringu põhjal näiteks Saksa teadlased (Desch, S. jt 2010). Šveitsi teadlaste juhitud rahvusvahelises uuringus selgus, et tume šokolaad mõjub ka südame enda veresoontele (koronaaridele) neid laiendavalt (Flammer, A. jt 2007).

Tumeda šokolaadi flavonoidide lõõgastavat mõju veresoontele on tõdenud teisedki teadlased. Austraalia teadlased dr Karin Riedi juhtimisel (2012) on teinud 15 uuringu tulemuste põhjal kokkuvõtte, et tumeda šokolaadi tarbimine vähemalt 14 päeva jooksul alandab kõrge vererõhu korral seda keskmiselt 5 mmHg. Sellega võib vähendada südamehaiguste riski kuni 20% võrra.

Tume šokolaad sisaldab flavonoide katehhiine, mis on antioksüdandid ja aitavad tugevdada südame ja veresoonte seinu ning kaitsta keharakke vabade radikaalide kahjuliku mõju eest. Ameerika teadlased (Vinson jt 2006) leidsid loomkatsete põhjal šokolaadi katehhiinidel ateroskleroosi pidurdava ja kolesteroolitaset alandava toime. Nii võib šokolaadil olla positiivne mõju südamehaiguste ennetamisel.

2. tüüpi diabeedi korral aitab tume šokolaad hoida kõikuvat veresuhkru taset stabiilsena. Inglismaa Hulli ülikooli diabeedi ja endokrinoloogia professori Steve Atkini juhitava uurimisgrupi 16-nädalase uuringu tulemuste põhjal soovitab Atkins südamehaiguste ärahoidmiseks ka 2. tüüpi diabeedi puhul tumedat šokolaadi süüa (2010).

Hambad

Hambakaariese teke ei ole üldsegi šokolaadiga seotud, pigem vastupidi – puhas šokolaadi koostisesse kuuluv kakaovõi vähendab happesust suus ja kaariese naastu tekke ulatust, kirjutab Eesti arsti- ja toitlustusteadlane prof Merileid Saava (2004). Sama tõdevad ka mitmed Jaapani teadlased.

Aju ja mõtlemine

Šokolaadis leiduv flavonoid epikatehhiin aitab hoida ajurakke, kuna soodustab kapilaarides verevoolu ja uute kapillaaride teket. Seda on uurinud näiteks Prantsuse füsioloogia ja neurokeemia doktor Astrid Nehling (2012).

Astrid Nehlingi (2012) uuringute põhjal aitab tume šokolaad hoida ära eakatel aju degeneratiivseid muutusi ja hoida mälu värskena, kuid ei ole selge, millisest vanusest alates peaks hakkama seda regulaarselt sööma.

Šokolaadis olev kofeiin kiirendab südame löögisagedust, teeb erksamaksja energilisemaks. Šokolaadi 100 grammis võib olla sama palju kofeiini kui ühes tassis (1,25 dl) keskmise kangusega kohvis. 30 grammis suhkruta šokolaadis on 59 mg kofeiini ja 351 mg kofeiiniga sarnast ainet teobromiini ("Maailma toiduainete entsüklopeedia"). Kõrge energiasisalduse tõttu ei sööda šokolaadi nii palju, et sellest tekiks südamepekslemine.

Kehakaal

Prof Eric Ding (2012) tegi San Diegos Ameerika keemikute ühingu märtsikuisel konverentsil kokkuvõtte 24 uuringust, millest järeldub, et šokolaadis olevad kakao flavonoidid ei muuda kehamassi indeksitšokolaadi mõõdukal tarbimisel. Küll aga on suurte koguste söömisel oht saada liigselt energiat.

Siiski nenditi Saksa teadlaste uuringus, kus kinnitati tumeda šokolaadi head mõju vererõhu alandamisele, et kui süüa kolme kuu jooksul iga päev 25 g šokolaadi, võib saada kehaalu kerget suurenemist (Desch jt 2010).

Meeleolu

Šokolaad aitab hoida ära stressi ja loob hea meeleolu, kuna stimuleerib nn õnnehormooni endorfiini teket. Kakao flavonoide uurinud dr Astrid Nehling (2012) kirjutab, et sellest tingitult tekitab šokolaadi söömine ka väga mõnusat enesetunnet.

Kirjandus