Saku Õlletehas avaldas 2023. aasta ülevaate ESG-eesmärkide täitmisest

Carlsberg Gruppi kuuluv Saku Õlletehas avaldas juba viiendat aastat järjest oma keskkonna-, sotsiaalmõju ja valitsemise (ingliskeelse lühendina ESG) raporti, mis sisaldab ülevaadet pruulikoja 2023. aasta olulisimatest tegevustest kestlikkuse vallas.

“Möödunud, nagu ka eelnev 2022. aasta, oli Saku Õlletehasele ja laiemalt suurele enamusele Eesti ettevõtetest täis väljakutseid – jätkuvalt kõrged sisendkulud, geopoliitiline ebastabiilsus ning tänaseni kestev majanduslik madalseis,” ütles Saku Õlletehase juhatuse liige Jaan Härms. “Hoolimata nõudlikest oludest jätkasime Sakus tegevustega, mis on seotud nii meie kui ka Carlsbergi Grupi kui terviku ESG-eesmärkide saavutamisega.”

Saku Õlletehase juhatuse liikme sõnul lähtub Carlsberg kontserni tasandil sihiga 2030. ja 2040. aastaks seatud strateegiast “Koos nulli suunas ja edasi”, mis sätestab kuus peamist kestlikkuse eesmärki: null süsinikujalajälge, null põllumajanduslikku jalajälge, null liitrit raisatud vett, null raisatud pakendijäätmeid, null vastutustundetut alkoholitarbimist ning null tööõnnetust. 

“Fookusteemadest oli meil 2023. aastal kõige suurema tähelepanu all – paljuski tulenevalt ka kahe aasta eest lahvatanud energiakriisist – efektiivsus ja energiavarustatuse tagamine,” rääkis Jaan Härms. “2023. aasta oli esimene täisaasta, mil kasutasime õlletehase katusele paigaldatud päikesepargi elektrit; samuti võtsime mullu pruulikojas alternatiivlahendusena kasutusele LPG-süsteemi, mis võimaldab meil potentsiaalsete gaasitarnete tõrgete korral autonoomset lahendust kasutades tootmist täisvõimsusel jätkata.”

Esimesel täisaastal tootis Saku Õlletehase päikesepark 1083 megavatt-tundi elektrit ning tipuaegadel kattis pruulikoda ise toodetud rohelise elektriga kogu pudeli- ja vaaditoodete villimisliini energiavajaduse. Kogu Saku Õlletehases kasutatav elektrienergia – ka võrgust ostetav – pärineb juba alates 2015. aastast taastuvatest allikatest.

Jaan Härmsi sõnul oli 2023. aastal Saku Õlletehase jaoks ka märgiline taaskord vastutustundliku ettevõtte kuldmärgise pälvimine – esimest korda tunnustati ettevõtet sellealase Eesti kõrgeima taseme tunnustusega 2021. aastal. 

“Saku Õlletehas oli ainuke Eesti joogitootja, keda möödunud aastal kestlikkuse alaste eesmärkide ja edusammude puhul kuldmärgisega tunnustati,” märkis Jaan Härms.

Carlsberg Grupi ESG-eesmärke, tegevusi ja tulemusi auditeerivad mitmed erinevad rahvusvaheliselt sertifitseeritud vastavad organisatsioonid. Näiteks on kontsernil kõrgeim ehk AAA-reiting rahvusvaheliselt konsultatsioonifirmalt MSCI. Mainekas majandusväljaanne Financial Times paigutas koostöös andmeanalüüsifirmaga Statista iga-aastaselt koostatavas kliimaküsimuste edetabelis Carlsbergi 2023. aastal selle valdkonna Euroopa juhtivate ettevõtete hulka; samuti on Carlsberg jätkuvalt ESG-valdkonda hindava maineka organisatsiooni CDP kõrgeimas ehk A-nimekirjas. 

Saku Õlletehase 2023. aasta arenguid kestlikkuse vallas koondav raport on järjekorras viies. Aruandega saab täismahus tutvuda kodulehel www.saku.ee ja otselingil siin, samuti on kodulehel üleval varasemate aastate raportid. Saku Õlletehas kuulub Carlsberg Gruppi alates 2008.aastast.